Умри або змінись

Українська мас-культура сильно опопсилась, сама того не помітивши. Справа не тільки в FM-радіо станціях, які віщають 70% ефірного часу, неначе їх офіс десь у Томську. Ну а яка музика там, більш-менш відомо.

Справа в тому, що українці, зайняті більш «серйозними» проблемами виживання, від культури віддалилися, як не силуючи себе  її нормами, так і позбавивши себе задоволення, яке вона може давати. І музики як її частини. Ми не говоримо про еліту. Ми про масу.

А маса не просто опопсилася. З-одноманітнилась, з-примітивілась. Різноманітність звуку пропала. І справа, маю надію, не тільки в наших російськомовно-попсових FM-станціях.

Справа в  якомусь абсолютно совковому набору відчуттів, реакцій.

Але внутрішній прорив все ж, схоже, потихеньку зріє. На чому, для прикладу, відобразити? А хоч і на «Х-Факторі 7» 2016 року.

Добра ідея запросити К. Меладзе. У К. Меладзе не виходить в ВІА-Грою. Здається, у нього не вийде, навіть щоб у нього зараз був зірковий склад. Тому що приїлось. Набридає навіть якісне, тим більше, коли тільки одна ВІА-Гра і якісна. Пісні ті самі, подача та сама, а у піпла щось засвербіло на зміни. За чимось ще скучили, тільки точно не можна зрозуміти, за чим же. От почуємо – і скажемо..

Автор статті сам мало дивиться TV. Як приклад, «Х-Фактор» дивився ще 1-й сезон. А потім, всі наступні стали схожими на перший. Співаки – схожими. Пісні – схожими. Атрибути, судді… Одне і те саме. Імен вже не запам’ятати. І новий 2016 сезон і не подумав би дивитись, навіть за наявності часу. Можливо, спад глядацького інтересу був тотальним, і там, десь у будці режисера, щось проаналізували. Не повірю, що відштовхувались від ідеї підвищення рівня глядацьких смаків, скоріше – про збільшення переглядів думали. Але підійшли до ре-стайлингу кардинально, і схоже, що вдало.

Змінилися судді. Є представники сучасної якісної української музики, яскраві, і як виявилось, достойні і розумні. На фоні їх свіжості козирний К. Меладзе часто не тягне навіть на роль аксакала, і буває, по-старечому бурчить.

Факт — до екранів посунула молодь. Чому? Тому що на екранах, з 13 учасників як мінімум два самих яскравих колектива, які ця сама молодь сприйняла як сама себе. При тому один з них навіть не очікувано, оскільки грає не рок-музику (що тільки підтверджує теорію автора про зміни і розширення смаків).

detachЗ екрану буквально вдарило (навіть мене) свіжою електрикою якісного і чистою року від «DETACH». Так, я як мінімум удвоє старший за будь-кого з цієї п’ятірки, але я за такою музикою, особливо після нашого FM,  як виявилось,  скучив. Сама їхня музика особливо то нічого не копіює і навіть не повторює. Дійшло до того, що знайшов їхній альбом у неті і прослухав на компі. Цього виявилось замало, оскільки з’явилось бажання прослухати в якості CD на своїх припалих пилом S90. І їй’Бо, я такий не один. Фронт-мен «DETACH» сказав, що хоче з їхнього «не-формату» зробити «формат». Рок музика стала не-форматом? Жах… Коли? Щось там у міністерстві культури недалекоглядно заіржавіло, чи втратили нюх з інших причин.

І ще один учасник, який буквально порвав усіх по інший бік екранів – «Hypnotunez». Здаються профі. Свіжі, яскраві, довгоочікувані. За таким jazz, swingcore усе в середині просто скучило. Це як удар радості. Теплий радісний салют у душі… так, душа не знала, чого шукала і чекала, а тут почула – і ось воно!

В певній мірі К. Меладзе, безумовно метр, на алеї слави в Україні (де, блін, вона?) має бути його зірка. Точніше – дві. У останньому ефірі він сказав, що в таку (прекрасну) музику він, як продюсер, грошей не вклав би. Ні, метр помилився не щодо  музики. Дай Боже, що метр помилився щодо піплу. Шановний пане Констянтине, здається, у просторі щось змінюється… принюхайтесь… подивіться на кількість переглядів… Піпл втомився хавати одноманітну їжу. Я сам переглянув виступ «Гіпнотиків» раз вісім. І тягне досі.

detach-hypnotunezБез цих двох «Х-Фактор» стане майже таким же, яким був усі ці роки. Так, усі інші учасники талановиті і навіть деякі надзвичайно, з чудовими глосами, деякі навіть — особистості. Але та десятка – з попереднього кліше.

Доля «Х-Фактору» мене особисто абсолютно не хвилює. Приклад наведений для іншого. Для того, щоб побачити, що смаки в українців ще не втрачено.

Один мій знайомий розказував, як десь у Європі побував на музичному фестивалі, на кількох різних концертах підряд. Класика, рок, джаз. Так от, відсотків на 70-80 публіка була одною і тою ж, і просто йшла слухати хорошу музику. Різну музику.  Так що справа не тільки і не стільки в толерантності смаків.

Так і я, залюбки сходив би послухати Depech Mode, RHCP, Rolling Stones, Аквариум (багатократно), АукцЫон, симфонічний оркестр (багатократно). І Якісний джаз. І «Травіату».

А тепер хочу з дочкою  махнути на «DETACH»,  і з дружиною —  на «The Hypnotunez».

 

Сергій Бандура

Категории: Архів

6 комментариев

 • Andromache Rey:

  «Ваш коментар очікує на одобрення» — схоже, проблеми з граматикою не тільки в дописувачів на цьому сайті…

 • Andromache Rey:

  А як же Без обмежень? Єдиний україномовний гурт (як мінімум, їхній репертуар), на відміну він Detach. Плюс є класний Пігура — може він не супер-пупер оригінальний і унікальний, але видно, що намагається вкласти щось своє разом із Сичаком. Про Севака не говорю, бо він не українець.
  Припустимо, це стаття не про таланти, а про формат-неформат, свіже звучання (для Х Фактору),чим Без обмежень не підходять? Бо, як би не було прикро, за рок і свінг голосують відповідно ті, хто слухав рок і свінг (чи в т. ч. рок і свінг) і до того. Х Фактор в короткій перспективі нічого не змінить. В комментах все одно купа призильників Даш-Олексіїв-Кость, в кращому випадку Севаків-Вітольдів-МВ. Ще раз повторю — нащо дивитись на масу? Поціновувачі якісного звуку і глибоких текстів слухали весь цей час щось варте, і вивалювати це «на люди» зовсім не обов’язково.
  П.С. Ви хоч втричі старші за мене, але наївно думаєте, що Міністерству не Пофіг з великої літери П?
  П. П. С. І попрацюйте над граматикою, «два самих яскравих колективи» і т. п. ріже очі. І стиль, трохи занадто, як на мене.

  • glavred:

   Дякую! Ви самі відповіли на своє запитання — стаття про формат-неформат. Співаки, яких Ви перелічили — дійсно і особистості. і таланти, і мурашило, коли їх слухав. І Сєвак. І МаунтінБріз, пр який Ви, на жаль, не згадали. А написано для того, щоб, на мові оригіналу — поднять уровень шума. На українській сцені і в ефірі рок і джаз (в широкому розумінні) — неформат. Жаль.

 • Odetta1:

  Дурницi I брехня! У Меладзе з гуртом Вiагра I МБендом все чудово, кони мають мiльйоннi перегляди ,iхнi пiснi щоденно ротованi,гурти гастролюють багатьма краiнами СНД.А в кого грошi вкладувати- цетйого осоьиста справа.Здаеться,Сергiй Бандура простотзаздрить Меладзе.Сергiй,спiть спокойно!Алея Слави розташова на Шевцова,1 ,i на нiй зiрка Меладзе теж .А от дого тут Мiнcтерство культури ,яке не впливае на телеформати, не зрозумiло.I нетореба нав’язувати людям власнi самки.Кожна людина сама вирiшуватиме,до iй слухати

Добавить комментарий

Top