Президент про облікову ставку НБУ

процентна ставкаПрезидент Петро Порошенко висловив свою офіційну думку щодо поточної величини облікової ставки Національного банку, яка є базовим орієнтиром для ставок по депозитам для юридичних та фізичних осіб, а також для формування ставок по позикам.

Ставка рефінансування НБУ розміром у 14% перекочувала ще з 2016  року. Було б класикою, щоб ставки комерційних банків по депозитам населення було на два — три відсотки вищим, а ставки кредитування для бізнесу — у свою чергу вищим  ще на пару відсотків. Але у більшості банків цього не знаходимо, ставки по кредитуванню більші. Інерція високих ставок виявилась завелика.

Президент сказав, що ставка НБУ у 14% для розвитку економіки все ще завелика. Що ж, «америка» не відкрита. За рік — півтора перед кризою 2008 року, хто пам’ятає, банки кредитували бізнес за ставками 15-16% річних. Притому черги за позиками з представників бізнесу не було — автор на той час сам працював у банківській системі, формував кредитні справи.

Ефективна ставка у 14-18% річних не є ставкою, за якою бізнес отримає позику, використає її, і при цьому примудриться залишитися з суттєвим прибутком, якого вистачить для подальшого розвитку. За умови, що бізнес — законний, а податки — сплачено. Ставка за позиками для бізнесу має опуститися нижче 10%, як би фантастично це не звучало. Такого сучасна історія України не знала.

До речі, ставка повинна була б опускатися і далі. До рівня європейських ставок. Інакше — гаплик і вітчизняному бізнесу, а заодно і державі. Звичайно, хтось із можновладців у цій державі має це розуміти. Хоча б у паузах між турботою про власний бізнес, який отримує прибутки завдяки іншим, персональним правилам.

Єдине, що погано з того, що сказав Президент, це те, що він навів порівняння з 2014 роком. Мовляв, тоді ставки сягали 30%. Краще б йому порівнювати зі ставками, які мають бути, на його думку, скажімо, за пів-року. На пам’ять приходять порівняння часів Радянського Союзу, і він це не міг забути. Тоді, у сімдесятих — вісімдесятих, за відсутністю успіхів, любили порівнювати показники з 1913 роком ще царської Росії.

Кредитування підприємництва залежить і від податкової реформи. Без неї бізнес не зможе чисто вести облік, документацію, і відтак, не буде чого показати банківській установі. Тож потрібно якнайшвидше народити Службу фінансових розслідувань, яку так відстоює Міністр фінансів О. Данилюк, і про яку, слава Богу, заговорив і Президент. Службу, у представників якоє будуть знання і комп’ютери замість погонів і помпових рушниць.

Додамо, що ставки по кредитам під заставу для юридичних осіб дійсно залежать від ставки НБУ та від рівня ставок по депозитам. Що стосується ставок по споживчим кредитам для населення, тобто беззаставним кредитам, то то тут взаємозалежності практично немає. Ефетивна ставка (загальна, з урахуванням комісійних, усіх разових та щомісячних платежів) може бути і в утроє, і у п’ятеро чи семеро більшою. А якщо урахувати ще й дикі штрафи і пені, то тут взаємолалежність існує тільки з бажанням банкірів заробити на неуважних, жадібних, наївних, неосвічених громадянах.

Категории: Архів

Добавить комментарий

Top