ПАРЄ — парламентська асамблея ради Європи. Що це?

ПАРЄ — Парламентська Асамблея Ради Європи. Що ж це за орган, наскільки необхідний, наскільки важливий?

osce-paЩе говорять «міжпарламентська асамблея» — тоді зрозуміліше уже із самої назви. Міжнародний орган міжпарламентського співробітництва, регулятор відносин, консультативний центр, створений ще в 1949 році. Обирається голова Асамблеї і його заступники, кількістю близько 20 чоловік.

За аналогією національних парламентів, в ПАРЄ діють декілька основних політичних партій — партія європейських демократів, альянс лібералів, європейська народна партія, партія об’єднаних європейських лівих, та чомусь окремо від останніх — соціалістична. Національні парламенти призначають в ПАРЄ по кілька своїх представників, по можливості, вони мають представляти більшість своїх політичних партій.

ПАРЄ, до речі, чітко відслідковує гендерну паритетність національних представників.

Між тим рішення ПАРЄ, які оформлюються у вигляді рекомендацій, мають серйозний вплив на уряди країн — учасників. (Іх приймають до уваги і інші країни світу). Усього учасників близько 50. Як правило, усі засідання ПАРЄ настільки важливі, що на них присутні і країни з інших регіонів планети. Канада, Ізраіль, як правило, присутні завжди. Є спостерігачі, є і спеціально запрошені. Немає Білорусі. Сесії проводяться 4 рази на рік, плюс засідання постійних комісій ще двічі на рік за потреби. Сесії проходять у Стразбурзі.

Будь-які важливі національні чи міждержавні питання гідні розгляду асамблеєю. Питання, які виносяться на обговорення учасниками, після розгляду та голосування оформлюються у вигляді рекомендацій, пропозицій, у деяких випадках — у розширеному варіанті. Рішення приймаються за умови позитивного голосування не менше двох третин голосів. Після факту окупації Криму РФ була позбавлена права голосу.

Актуальні проблеми і міжнародні події — так можна описати питання, які є метою розгляду та знаходження шляхів для іх вирішення. Права людини — одне з постійних питань. Можна сказати, що ПАРЄ — «надпарламентна» організація європейських парламентів. Так, її рішення не є юридично обов’язкові до виконання, але рішення «розумної більшості» з представників таких же національних організацій, які називають «Парламент» (Рада, Дума) навряд чи можна проігнорувати. Навіть якщо вибраний напрямок розвитку суспільства — ну дуже особливий.

Сергій Бондар

Категории: Архів

Добавить комментарий

Top