На чому NASA полетить у космос

З’явилась інформація, що NASA не планує користуватись послугами Російської федерації для польотів у космос після 2017 року.

raketa-spacexblue_origin_new_shepard_launchІ відразу з’являється згадування про SpaceX.

Насправді SpaceX відома у нас тільки завдяки потужній саморекламі Ілона Маска. Якби Джеф Безос (Blue Origin) випускав автомобілі, то скоріш за все, теж би так робив.

Насправді NASA однозначно так не думає. І що там планують, наразі не буде відомо всім, тим більше Росії. Все частіше, і не тільки від США, можна почути, що майбутнє космосу — за приватними компаніями. Державні компанії програють по ефективності  — у них виходить дорожче, довше, а частіше виходить дорого і непрактично. Конкуренція заставляє винаходити самі ефективні варіанти. Гра того варта — на кону обороти у сотні мільярдів доларів.

Чи відомо вам, скільки приватних «космічних» компаній є у США, і у світі? Виявляється, тільки у США — більше двох десятків приватних проектів. З них більше п’яти (комерційна тайна не розголошується) вже пройшли стадію тестування. bigelow-ba-2100У тому числі і SpaceX, Blue Origin, Bigelow Aerospace. Остання відрізняються тим, що розробляє космічні станції, які після доставки їх у космос збільшуються приблизно удвічі в об’ємі. Іх ще помилково називають «надувними». Є розробки 3D Printed — існують розрахунки, що саме за ними не тільки земне, а й космічне майбутнє.

Частина з них розробляє одночасно як космічні капсули, так і засоби їх доставки на орбіту. Більше двох десятків — це тільки ті, які розроблюють або засоби доставки на орбіту, або капсули чи станції базування астронавтів, або і те, і інше. Є ще тільки в США десятки компаній, які розробляють крупні вузли до цих і інших апаратів — двигуни, корпуси, апаратуру зв’язку, інші важливі вузли для космічної техніки.

Добавимо сюди приватні компанії з Франції, Євросоюзу, Японії, Норвегії, Британії. Так що МКС зможе функціонувати і без російських компонентів — вони мають перспективу відпасти, так би мовити, за віком, і за відсутності нових. І скоріше за все, космічні станції на орбіті, та й не тільки на орбіті, будуть компонуватися з блоків різних «космічних» компаній.

Сергій Кустовецький

Категории: Архів

Добавить комментарий

Top