IT-технології і парадокс глобальних змін.

Перед тим, як розпочати нудну серію оглядів чергових бездушних гаджетів, які ми всі хотіли б мати, пишу таку собі узагальнену псевдо-оглядацьку і псевдо-філософську статтю.

           Не ностальгія.

Мабуть, якби мені було років до тридцяти, а не по-факту удвоє більше, я про це не те що писати, а й думати б не став. Але по порядку, щоб пояснити на мигах причини написаного далі.

Свого часу я викроював пару рублів на тиждень, щоб купити черговий вініловий диск. І таких було сотні мільйонів по всьому світу. Та ні — більше.

У Києві, на балці (15хв пішки від М. Либідська), чи ще десь. Тратив на це не тільки останні для студента гроші, а і до біса часу. До речі, щось пристойне з рук коштувало разів у 20-30 дорожче. Питання: які доходи були, скажімо, у EMI (фірма звукозапису). Гадаю, що не мільйони, а мільярди. Потім пішли японські (рідше німецькі, голландські, але ними придумані) магнітофони, касети. (Sony, TDK, BASF — EMTEC, …). Сила-силенна часу у чергах за ними. Які доходи мали виробники? Мільярди…

     Понапридумували на свою голову

Ця пара моментів і назв тільки задля прикладу. Суцільні приклади втрат доходів практично у всіх сферах індустріальної епохи, і ця епоха практично… закінчилась. Тобто, де-юре – ще ні, не закінчилась. Але де-факто… подивіться на свої смартфони.

Питання, яке особисто мені не доводилось зустріти навіть в інтернеті: навіщо найбільші корпорації світу самі собі вирили технологічну яму, і втратили прибутки? Втратили, можна сказати, владу над світом. Випуск матеріало-ємної продукції знижується катастрофічно. Закрили фабрики, розігнали робітників.

Зараз  не про той парадокс, коли мій розум – мій ворог. Я про факти. Які? Розкриймо очі.

Цілі галузі втратили прибутки. Ті, що тримаються, виплигують один з поперед одного з технологічними новинками, яким жити мізер часу. Зірвали копійчину – і знову щось придумувати на випередження, яке призведе до… зменшення доходів.

                        Мрії здійснюються

Зате люди вже отримують те, що завжди підсвідомо хотіли. Про що писали фантасти, чи пророкували провидці, як то Кейсі чи Д. Андрєєв. Ще 25 років тому назад можливості пристрою типу смартфон міг би звести з розуму. Порівняймо те, що ми мали чверть віка назад – я ж недаремно зробив плаксивий екскурс на початку статті — з цією шайтан-машиною.

А ми мали, і для нас виробляли, і за це ми платили:

 • Магнітофони. Ціла світова індустрія. Вбито;
 • Прогавачі вінілу. Вбито. Як і сам вініл;
 • CD-плеєри. Вбито;iphone
 • Відеомагнітофони. Вбито;
 • Кінозали. Добивають;
 • Аналогові системи звязку, пошта, виробники паперу, в кінці кінців;
 • Видання книг. Нині — мізер на екслюзиві;
 • Освіта. Доступ до інформації тепер практично не є платним. Ми володіємо інформацією. Список можна продовжувати.

Автомобільні технології в останні роки наче з ціпка зірвались. Плани на тотальне використання  електромобілів в країнах Євросоюзу просто фантастичні, одначе це буде буквально за пару років.

Нафта поступається? Це означає, що навіть роль грошей, як таких, теж зменшується.

               Знову парадокси

 Парадокс ще і в тому, що від втрати цілих індустрій, мільйонів робочих місць якось по людству проблемами не вдарило. Та й взагалі – нехай роботи працюють. Рутинну роботу робот зробить краще. За нас. І для нас. Адже поки у нас буде інформація – буде і робота. Значить – і доход. І їжа ( тут теж докладуть руку технології).

Схоже на те, що важка робота для людства перестане бути необхідністю. Он європейці вже працюють менше. За фактично, неробочі часи їм ще й доплачувати пробують, а вони відмовляються (мова про Швейцарію, і не тільки).

Так, людство звільняє руки. Якщо продовжувати тільки ті вибрані аналогії, що наведені вище, то наприклад, уже не потрібно працювати ні виробникам, ні споживачам для того, щоб послухати музику. Просто увімкни смартфон і знайди там те, що хочеш.

restЯкщо подивитись тверезо, то робочих рук, і навіть голів, будь-яка галузь потребує все менше. Будь-яка галузь з тих, що залишаються, окрім IT. Та й та вже починає обслуговувати сама себе.

Взагалі, зникнення монополії на інформацію автоматично означає зникнення багатьох каналів руху грошей. Що ж виходить?

 • Технології все більше дають нам їжу;
 • Технології все більше забезпечують нам задоволення;
 • Технології все більше допомагають медицині лікувати;
 • Технології все більше полегшують спорудження житла (зачекайте – 3D і тут на низькому старті);
 • Технології допомагають воювати.

adam handsТехнічний прогрес – вже не прогрес. Більше схоже на лавину. Дійсно – не зупинити. Вся первинна теорія відносно ролі ЕОМ (електронно-обчислювальна машина, до вашого відома) полетіла до дідька разом із назвою.

Знову висновок: людина отримує все більше і більше з того, що потрібно для… хотів написати – для функціонування, але поки-що напишу – для життя.

Схоже, іде до того, що скоро людство (чи переважна його частина) буде працювати пару годин на день, та й то, не обов’язково виходячи з дому. І при цьому мати для життя більшість з того, що необхідно.

Цікаво, чи буде робота філософам.

С.Кустовецький,

08.2016

Категории: Архів

Добавить комментарий

Top