Довга стаття про спорт, здоров’я, і не тільки.

                                             Про спорт. 

Якщо звести до суті дійства, то спорт – це вправи. Навряд чи я помилюсь, якщо скажу, що поняття «фізична культура» як більш широке включає в себе власне і поняття спорту.

kunfu-for-allДаремно ми, до огиди налякані радянською фізкультурою, не підходили до фізичних занять з точки зору фізичної культури, як більш ширшого, більш глобального поняття. Вийшло так, що фізкультура по-радянськи відпала сама по собі, і, офіційно так би мовити, залишився тільки спорт. Той факт, що люди окрім власне спорту ще чимось займаються, в офіційний, державно схвалений статус, так і не перейшло. Хто небудь чув, щоб держава не те що гривнею, а хоч добрим словом допомогла хоч одному-єдиному заходу, якщо це не олімпійський вид спорту? Я вже не кажу про те, що держава навіть не поміркувала над тим, що саме забезпечує здоров’я нації, і як виробити відповідну стратегію. Держава вже чверть віку після отримання незалежності по-інерції вважає, що саме єдино виключно спорт забезпечить здоровя нації.

Чималий пласт нації вирішив по-іншому. До-речі, і середній і так би мовити, вищий клас. Вони займаються йогою, цигун (чи інші назви), східними єдиноборствами і іншими практиками. Дуже схоже на те, що вони впевнились, що зробили правильний вибір. До речі, так же вважають у всіх розвинених країнах, і не тільки самі громадяни, а й у тамтешніх державних інституціях. Відповідно, існує  державна підтримка. І не тільки словесна. Здоровіша нація –  міцніша держава, що знаходить відображення у певній витратній частині бюджету.

              Для чого спорт?

Спорт – для приведення мязів (так звикли думати) у спортивну форму. Дехто скаже, що не просто мязів, а всього тіла.

old-women-china-sportПроблема. Невже для багатьох секрет, що спорт як такий годиться тільки для молодих? Що, багато у фітнес-центрах літніх людей? А як і є, то тільки до тих пір, поки від тих занять ще швидше зляжуть. Чи у власне ліжко, чи відразу у лікарняне, від якого так хотіли як подалі.

Суто спорт річ доволі травматична навіть для молодих.  І тимчасова суто з причин фізіологічних, вікових.

Продовжувати жити власне одним спортом все життя не можна. Кидати теж – кинув, і починаються… проблеми, бо кинув займатись спортом. А здоров’я потрібне. Взагалі-то хочеться вічну, чи хоча б продовжену, молодість…

                Імідж держави.

Ще спорт потрібен задля поширення красивого іміджу держави. Річ потрібна, не заперечую. Держава – суб’єкт у міжнародної спільноти, і має себе достойно представляти. В тому числі і в спортивних досягненнях. В тому числі за рахунок спортсмена, його здоров’я – ставки надто високі. Він отримає славу, і, якщо держава не забуде за нього відразу, то надасть компенсацію у вигляді якихось грошей і, як правило, нерухомості (квартири). Це більш-менш справедливий обмін. Здоров’я цей спортсмен отримає?  Ой, не завжди. Ті ж, хто не приніс державі медалей, не отримають нічого.

Так що спорт – це мир. І все, без продовження. Крапка. Спорт – це як спроба вирішення проблем в лоб. В природі все набагато складніше. Дешеве і примітивне рішення результату не дасть. Думали – заплатили копійчину за фітнес зал і тренеру, і цим позбулися своїх проблем зі здоров’ям? І що, виходило? Дозвольте поцікавитись: що, надовго?

        Західна і східна культури.

old-people-in-china-jymФізична культура у всіх народів різна. Але було прийнято вважати, що є  два великі варіанти, два підходи. Європейська і східна культура. Що в східній фізичній культурі? Якщо виключити спорт як складову державних інтересів всередині і зовні країни, і його вертикально інтегровану структуру – (до речі, в Україні навіть цього близько нема, за що нашому державному, міністерському керівництву – відверта ганьба), то що залишиться? У нас – нічого.

У них – східні Бойові Мистецтва (в нашому розумінні) і Йога. Це – частина культури. Це – історичний здобуток, на який не замахнулись ніякі внутрішні вороги. Те, до чого відносяться з повагою, пієтетом, заздрістю. І, як виявилось, це те, без чого навряд чи виживе і європейська культура. Це європейська частина так вирішила, ніхто її не заставляв.

Хто стикався більш-менш серйозно, знає, що БМ і Йога переплетені набагато сильніше, ніж можна собі уявити. Тому і ефект для здоров’я від практики йоги і бойових мистецтв практично однаковий.

Спробую пояснити на мигах. Спорт тренує зверхньо, тобто буквально все зосереджено на м’язах. Послідовність суглоб (кістка)  – сухожилля – м’язи, а також функціонування всіх внутрішніх органів, контроль розуму — спорт до цього kung-fu-old-man-in-whiteбезпосередньо діла не має. І особливо не заморочується цими речами. Тому саме вони і страждають, оскільки теж зав’язані у структурі самим безпосереднім чином. Іншими словами – спортивний підхід тренує кінцеву складову ланцюга – м’язову тканину. Йога і БМ тренують усі складові ланцюга. В тому числі і командний центр – те, що в голові. А ще йога і БМ стверджують, що вони і ще дещо тренують – це енергетична база всього вище переліченого. Думка вчених – у яких, власне , нема єдиної думки, крім спекуляцій, їх не турбує. Систематизована практика існувала ще до того, як вчені, як такі, навіть ще не з’явились історично.

        Корінь – у підході.

Можна серйозно припустити, що коли б у системі було щось не так, щось не істинно чи нелогічно, тобто неправильно, за тисячоліття існування цих практик (не теорій, а саме – практик) це «щось» не просто б вилізло боком, а система б перестала бути системою, і без вірної структури просто мала розсипатись. Мало того, що цього не сталося, йога і БМ є невід’ємною складовою буддизму, даосизму, які дали людству більшість духовних маяків.  При цьому не маючи відношення  до релігій як таких.

Не зможу обійти, не можу не називати імена власні, оскільки, як і всі ми, маю обмежені знання і розуміння у порівнянні з кимось, хто пішов набагато далі за мене. Є в Україні майстер йоги Андрій Володимирович Сідерський. Далі я спробую передати те, що зрозумів з його слів, а не додумався сам.

Організм людини зміцнюється, змінюється (зцілюється), якщо поступають відповідні сигнали від тіла. Якщо потрібно чомусь протистояти. Реакція мозку на важку роботу така, що він дає команду компенсувати втрати тіла, дає команди виробляти певні речовини, які б зміцнили його. Але постійна важка робота постійно буде забирати все корисне, що з’явилось, і тілу нічого не залишиться.

Навіть у Біблії написано, що важка робота — гріх, але напруження – корисно. Це підказка. Розум можна перехитрити. Розум має отримувати сигнал від м’язової тканини, від з’вязок,  від суглобів про напруження, які розум інтерпретує як важку роботу. І дає команду організму реагувати відповідним чином на такі виклики, компенсуючи «втрати». І тіло залишається в плюсі. Тіло отримує більше, ніж витратило. Мова про хатха-йогу, наприклад. Розтягуючи тіло, а конкретніше – системно суглоб – сухожилля – м’язи. Сигнал про навантаження, при чому саме навантаження іде не стільки через напруження, скільки через розслаблення, заставляє тіло включати програми, які призводять до його відновлення. Звідси і результат – оновлення тканин, збільшення витривалості, підвищення резистентності організму.

              Чому і бойові мистецтва дають схожий результат.

Абсолютна більшість представників людства влаштована так, що коли в них все добре, вони не стануть шукати чогось іншого, окрім задоволень. Хто хворіє – той мусить шукати зцілення.  Не допомогли таблетки і лікарі – шукають йогу. old-men-healthОтримують зцілення, і йдуть далі. Не всі люди,  і не завжди хворіють. Є такі, для кого у певні періоди життя важливіші питання самозахисту ( чи нападу, чи виживання), чи безпеки. А далі – вправи часто-густо схожі. Вимагають розтягувань і концентрації, нетривіальних вправ. Тому і ефект дають, по суті, однаковий.

Зі своєю точкою зору аж ніяк не збираюсь претендувати на істину. Читати написані мною букви і складати їх  у якісь схожі зі своїми власними відчуттями, образами, будуть тільки ті, у кого буде відповідний внутрішній відгук, контакт.

Статтю супроводжують буденні фото завсігдатаїв вулиць китайських міст. Для нас дивно, для них – норма. Погодьтесь – у нас не так. В Парижі з чогось подібного теж нікому не прийде на думку сміятися.

Сергій Кустовецький,

08.2016

Категории: Архів

Добавить комментарий

Top